Колаген - це сьогодні одна з найпопулярніших харчових добавок. У США, наприклад, у 2017 році продаж препаратів, що містять колаген, зросла на 30%. Більшість покупців вважають його б'юті-продуктом, недооцінюючи його значення для організму в цілому.

 

Колаген - це білок, який забезпечує міцність і еластичність сполучної тканини людини, що становить до 35% всіх білків в організмі. До його складу входять гліцин (33,5%), пролін (11,8%), аланін (10,9%), гидроксипролин (9,2%), глутамінова (9,2%) та інші амінокислоти. Сьогодні відомо про 28 видів колагену, кожен з яких має свою послідовність амінокислот. Найбільш поширеними є колаген I, II і III типів, вони становлять 95% речовини, що міститься в організмі людини. Колаген I типу забезпечує міцність зв'язок, сухожиль, внутрішніх органів, кісткової тканини і шкіри. Колаген II типу важливий для здоров'я і рухливості суглобів, а III типу - для еластичності і пружності шкіри, кровоносних судин і тканин серця.

 

Продукт корисний для професійних спортсменів і людей, що займаються важкою фізичною роботою. Він необхідний тим, хто хоче поліпшити якість шкіри обличчя і тіла, попередити вікові зміни кісткової тканини, суглобів, сухожиль, зв'язок і судин.

Ознаки дефіциту колагену

 

Зміни шкіри. Зменшення синтезу колагену і погіршення якості його волокон відразу відбивається на стані шкіри, так як вона на 75% складається з колагену і на 2-3% - з еластину. Шкіра поступово стає сухішою і тонкої, з'являються нерівності і зморшки, зменшується її пружність і з'являється провисання. Перш за все такі зміни з'являються на шкірі обличчя, так як вона практично постійно піддається впливу ультрафіолетового випромінювання, що руйнує колаген.

 

Наслідками дефіциту якісного колагену фахівці називають також пігментні плями і веснянки, целюліт, розтяжки, розтріскування шкіри на п'ятах.

 

Регенеруючі властивості колагену використовуються в препаратах для лікування опіків, ран і виразок, а разом з гіалуроновою кислотою - для відновлення епітелію. Дерматологи застосовують колаген при лікуванні акне, юнацьких вугрів, алергій, лупи і запальних процесів шкіри голови.

 

Остеопороз. Кістковий колаген, який становить 50% всього колагену людини, бере активну участь в мінералізації кісткової тканини, він «пов'язує» кальцій і фосфор, забезпечуючи міцність кістки. Через розпад колагену порушується і процес мінералізації кісткової тканини, що є однією з причин остеопорозу. У зв'язку з цим в профілактиці захворювання сьогодні стали більше приділяти уваги препаратам,  які поліпшують синтез колагену.

 

Хвороби хрящів. Артрити, артрози, руйнування міжхребцевих дисків практично не піддаються лікуванню. Фахівці шукають нові підходи в наданні медичної допомоги та вважають, що застосування колагену може запобігти або полегшити симптоми хвороби. Проведені дослідження показали, що після застосування гідролізату колагену II типу у спортсменів з внутрішньосуглобовим болем знизився больовий синдром і збільшилася рухливість суглобів. У пацієнтів з первинним остеоартрозом після прийому препарату збільшилася рухливість колінного суглоба. Поліпшувався стан і у пацієнтів з важкими формами цього захворювання. Результати досліджень не завжди збігаються, але розробки в цьому напрямку тривають.

 

Ушкодження зв'язок і сухожиль. Зв'язки і сухожилля на 90% складаються з колагену I першого типу, який надає їм міцність і еластичність. Тому при їх пошкодженні фахівці рекомендують приймати колаген. У дискусіях на цю тему наводяться результати експерименту зі спортсменами-бігунами з пошкодженням ахіллового сухожилля. Учасники експерименту, які приймали колаген, відчували себе краще, відновилися швидше і раніше приступили до тренувань.

 

Погіршення зору. Оптичні властивості рогівки ока, її міцність і еластичність залежать від стану колагену. Витончення колагенових волокон рогівки призводить до зміни її сферичної форми і погіршення зору, яке важко коригується за допомогою окулярів і контактних лінз.

 

Зміна судин. До складу зовнішньої оболонки судин, особливо великих, входить багато волокон колагену і еластину. Вони надають еластичність судинам, дозволяючи їм плавно розтягуватися при напрузі і повертатися в свою форму. При дефіциті цих речовин стінка судин втрачає здатність розтягуватися, стає нееластичною, що є причиною таких захворювань, як артеріальна гіпертензія, атеросклероз судин, геморой, варикозне розширення вен. Тому фахівці радять для профілактики цих захворювань підтримувати рівень колагену і еластину в організмі.

Синтез колагену

 

Синтез колагену - це складний процес. В молодості цикл розпаду і синтезу колагену триває приблизно один місяць. Після 30 років синтез колагену сповільнюється, поступово погіршується якість його волокон. Є дані про те, що після 50 років його втрати становлять до 10% в рік, а після 70 років - до 40%.

 

Для синтезу колагену необхідні в достатній кількості амінокислоти, що входять до його складу, вітамін С, залізо і високоякісний білок. Покращують утворення колагену також вітаміни К, Е, В6 і РР, цинк і мідь. У зв'язку з цим в раціон харчування фахівці рекомендують включати: рибу і морепродукти, м'ясо, птицю, цитрусові, авокадо, ківі, листові зелені та червоні овочі, молоко, яйця, горіхи, оливкове масло, гриби, насіння льону.

 

При цьому, щоб розщепити м'ясо до амінокислот і використовувати їх в «будівництві» власного колагену, треба не мати захворювань шлунково-кишкового тракту.

 

Хорошим джерелом колагену є БАДи, в яких продукт знаходиться в біологічно доступній формі гідролізату, тобто попередньо розщепленого колагену. Це полегшує його засвоєння.

 

Потрапивши в організм колаген розщеплюється на амінокислоти, а потім з них буде синтезуватися той тип колагену, який необхідний організму. Тому, якщо ви хочете добре виглядати, треба підтримувати в організмі достатній рівень компонентів, що є складовими колагену. Фахівці рекомендують приймати харчову добавку курсами.

 

Часто БАДи з колагеном містять такі додаткові речовини, що стимулюють вироблення власного колагену, як вітаміни С, Е, D, кальцій, цинк, біотин, гіалуронова кислота. Харчова добавка відмінно підійде тим, хто хоче отримувати необхідний обсяг амінокислот не використовуючи глютен і молочні продукти.

 

Покращують процес синтезу речовини і такі додаткові чинники, як регулярні фізичні навантаження, відмова від куріння і алкоголю, зниження рівня стресу, обмеження вживання цукру, антиоксиданти і підтримання оптимальної ваги.

Як приймати колаген

 

Фахівці вважають, що є кілька приводів почати приймати колаген: вік (30 років і старше), підвищені фізичні навантаження, травми, розтягнення, зміни шкіри (розтяжки).

 

Приймати харчову добавку необхідно натщесерце, за 30 хвилин до їди. Якщо препарат приймається два рази на день, то повторно його треба пити через 4 години після попереднього і за 30 хвилин до наступного прийому їжі.

 

Середня добова доза колагену становить 5 грам. У лікувальних цілях доза колагену може бути збільшена до 10 грам, в такому випадку її треба розбивати на два прийоми, так як більше 5 грам речовина не засвоюється.

 

Колаген має накопичувальний ефект, тому його треба приймати курсами. У профілактичних цілях харчову добавку рекомендують приймати три місяці, після чого зробити таку саму перерву. У лікувальних цілях препарат може прийматися протягом шести місяців з шестимісячною перервою. Іноді, за рекомендацією лікаря, перерва між прийомами може бути скорочена до двох місяців.

 

Харчові добавки різних виробників мають різне дозування, уважно прочитайте інструкцію до препарату.

 

 

Інформація розміщена з ознайомчою метою.


 

Джерела:

 

https://mocentro.com/o-centre/science-research/sshivanie/#n3735

https://interprof.com.ua/blog-ekspertov-interkosmetik/112-nauchnyj-podhod-v-borbe-s-morshhinami

https://artlife-ukraine.com.ua/blog/blog/tipkollagena/

http://vrtest.kiev.ua/kollagen-i-zdorove-sosudov/

https://www.fundamental-research.ru/ru/article/view?id=36143

https://medizine.eu/flekstra-novyj-kompleks-dlya-svyazok-i-sukhozhilij/