Цинк - це мікроелемент, який дуже важливий для підтримки здоров'я людини. Він входить до складу кістково-м'язової системи, накопичується в клітинах крові. Сьогодні фахівці говорять про те, що він обов'язково повинен бути, щоб майже 300 ферментів виконали свою функцію.

Цинк і імунітет

В організмі людини є вилочкова залоза, яка відповідає за роботу всієї імунної системи. Саме в ній формуються Т-лімфоцити, що пригнічують розмноження вірусів і бактерій, що знижують запалення при інфекціях. Для запуску процесу формування Т-лімфоцитів і для підтримки оптимального стану залози необхідний цинк.

 

Якщо вилочкова залоза здорова і виконує всі свої функції, то не загострюється герпес і молочниця, людина не хворіє на вірусні захворювання, вдається уникнути загострення хронічних хвороб. За деякими даними, прийом цинку протягом доби після появи симптомів застуди сприятиме швидшому одужанню.

 

Застосування цинку покращує стан вилочкової залози і підвищує імунітет навіть у літніх людей.

 

Цинк і антиоксидантний ефект

 

Вся життєдіяльність людини супроводжується окислювальним стресом, коли в організмі порушується баланс між окисними і відновними реакціями. В результаті з'являються вільні радикали, що ушкоджують здорові клітини організму, і розвиваються різні соматичні захворювання, в тому числі й онкологічні.

 

Підсилюють прояви окисного стресу загострення хронічних захворювань, тривалі й інтенсивні фізичні навантаження, емоційні стреси. Для зменшення його негативних наслідків необхідно за допомогою антиоксидантів нейтралізувати дію вільних радикалів.

 

Одним з найважливіших факторів антиоксидантного захисту організму є цинк. Він включений в усі етапи процесу переривання утворення вільних радикалів.

 

Цинк і антибактеріальний ефект

 

Антибактеріальну, протизапальну і ранозагоювальну дію цинку давно відомо і широко використовується в медицині для лікування дерматиту, екземи, псоріазу. Препарати, що містять цинк, використовуються при вугрової висипки, поверхневих ранах, опіках, саднах, пролежнях, трофічних виразках шкіри.

 

Солі цинку часто застосовуються для збереження краси і здоров'я нашої шкіри, волосся і нігтів. Як добавки вони включені в засоби особистої гігієни, в косметичні креми, маски і лосьйони, в лікувально-профілактичні шампуні проти лупи.

 

Оксид цинку є основою більшості дитячих присипок.

 

Цинк і статева система

 

Цинк має велике значення для підтримання оптимального стану статевої системи чоловіків і жінок.

 

Роль цинку в синтезі тестостерону і в сперматогенезі давно відома. Тому, чоловікам цинк необхідний для підтримки нормальної статевої активності. Після сорока років застосування препаратів цинку і вітаміну Е стає особливо актуальним, так як дефіцит тестостерону може призводити до порушень ерекції.

 

Фахівці відзначають, що в деяких випадках при збільшенні кількості цинку чоловіки з ідіопатичним безпліддям можуть відновити репродуктивну функцію.

 

Важко переоцінити роль цинку і для жіночого організму. Цинк позитивно впливає на розвиток репродуктивної системи жінки, а його недолік в пубертатний період може викликати затримку статевого дозрівання.

 

Вживання препаратів, що містять цинк, під час клімаксу може зменшити прояв таких його ознак, як випадання волосся, набір ваги, часті припливи, проблеми зі шкірою.

 

Цинк і нервова система

 

Цинк бере активну участь у формуванні нервових клітин, а його комбінація з вітаміном С важлива для профілактики багатьох неврологічних захворювань. Фахівці вважають, що достатнє забезпечення організму цинком і вітаміном С обумовлює більш легкий перебіг черепно-мозкових травм, інсультів, хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Його недолік під час внутрішньоутробного розвитку плода сприяє формуванню аномалій головного мозку.

 

Іспанські вчені прийшли до висновку, що цинк необхідний для лікування депресивних станів, а з його недоліком пов'язані такі психічні розлади, як булімія, анорексія, алкоголізм і наркоманія.

 

Впливаючи на певні рецептори в головному мозку, цей мікроелемент сприяє поліпшенню настрою, зниження рівня агресії, ворожості і зневіри.

 

Цинк рекомендують приймати для поліпшення пам'яті, концентрації уваги, і когнітивних здібностей.

 

Дефіцит цинку в організмі

 

Цинк може накопичуватися в організмі людини тільки в обмежених кількостях. Його витрата значно збільшується під час фізичних і розумових навантажень, під час хвороби. Стреси просто «поглинають» цинк у великих кількостях. Він також виводиться з організму з потом, що особливо актуально для професійних спортсменів.

 

За даними ВООЗ від хронічної недостатності цинку страждають близько 2 млрд людей. Найчастіше це пов'язано з незбалансованим харчуванням, з хронічним ураженням печінки і нирок, алкогольною залежністю.

 

Недолік цинку також пов'язаний з особливостями його засвоєння. Фахівці вважають, що тільки одна третина його засвоюється, решта швидко виводиться з організму.

 

Дефіцит мікроелемента проявляється в:

- порушеннях сну;

- зниженні настрою (дратівливості,занепаданні духом, агресивності);

- зниженні пам'яті, концентрації уваги і працездатності;

- погіршенні зовнішнього вигляду (зниженні синтезу колагену, сухості і лущення шкіри, витонченні і ламкості нігтів, випадіння волосся);

- поганому загоєнні ран і захворювань шкіри;

- схильності до інфекційних захворювань;

- ускладнення вагітності (передчасні пологи, аномальний розвиток плода);

- зниженні вироблення тестостерону і можливої імпотенції;

- погіршенні зору;

- уповільнення зростання і розвитку;

- передчасне старіння.

 

Підтримка рівня цинку в організмі

 

Для підтримки оптимального рівня мікроелемента необхідно систематично вживати продукти або біологічно активні добавки до їжі, що містять цинк.

 

Фахівці в галузі раціонального харчування вважають, що з їжі засвоюється тільки 30-40% цинку. У продуктах рослинного походження цинк знаходиться в такій формі, яка погано засвоюється в шлунково-кишковому тракті. У зернових, бобових, олійних культурах засвоєнню цинку перешкоджає фітинова кислота. Тому основним джерелом цинку для людини є морепродукти і продукти тваринного походження. Слід також враховувати той факт, що при тепловій обробці продуктів зміст мікроелемента в них сильно знижується.

У зв'язку з цим актуальним стає прийом харчових добавок, що містять цинк в необхідній добовій нормі і в біологічно доступній формі. Особливо це важливо для людей, які хворіють на інфекційні та страждають хронічними захворюваннями, які ведуть активний спосіб життя, які професійно займаються спортом.

 

Інформація розміщена з ознайомчою метою та не призначена для визначення дефіциту цинку в організмі. Якщо Вас щось турбує, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря і пройти обстеження.


Джерела:

https://www.umj.com.ua/article/40515/cink-i-nanocink-vlastivosti-zastosuvannya-u-klinichnij-praktici

https://www.mediasphera.ru/issues/zhurnal-nevrologii-i-psikhiatrii-im-s-s-korsakova/2017/7/downloads/ru/1199772982017071112

http://csp-athletics.ru/images/doc/metod/gen/metod-gen-04-14.pdf