Сьогодні, напевно, немає людини, яка не цікавилася б питаннями підвищення опірності організму до різних інфекцій. Особливо актуальною тема зміцнення імунітету стає в осінньо-зимовий період, коли люди частіше починають хворіти на простудні та вірусні захворювання. В цей час епідемії грипу і пандемія Covid-19 досягають свого піку. Чому так відбувається? Існує кілька причин, що пояснюють цей факт.

Восени зменшується кількість сонячних днів, дні стають коротшими і холодніше, в повітрі стає менше ультрафіолету. Це призводить, по-перше, до гормональних змін і зменшення гормону мелатоніну в головному мозку, при недоліку якого знижується активність імунітету.

По-друге, в шкірі перестає вироблятися активна форма вітаміну D3, без якого кальцій не засвоюється клітинами. Цей мікроелемент необхідний також і для роботи клітин імунної системи. Вважається, що прихований дефіцит вітаміну D3 в осінньо-зимовий період є майже у половини населення наших широт.

По-третє, холодне повітря знижує природну опірність інфекціям в носових шляхах.

Активність імунітету сильно залежить від харчування, про раціональність і збалансованості якого багато хто навіть не замислюються. Восени і взимку в наших краях важко купити свіжозібране овочі і фрукти. Їх транспортування, зберігання і переробка призводить до втрати вітамінів. Треба враховувати ще й те, що отримані нами влітку вітаміни не накопичуються в організмі, в цей період їх треба поповнювати. Знижує цінність продуктів харчування і інтенсивне землеробство, при якому відбувається зменшення вмісту мікроелементів в овочах, фруктах і зерні. Обмін речовин в клітинах імунної системи дуже високий, потреба у вітамінах та мікроелементах зростає при формуванні імунітету до конкретного збудника. Найбільш важливими вітамінами і мікроелементами для імунітету є А, В5, С, D, F, РР, селен, цинк, магній, кальцій, йод, марганець. У зимово-весняний період швидко заповнити нестачу вітамінів можна за допомогою вітамінно-мінеральних комплексів.

Стежачи за своїм раціоном харчування необхідно приділити увагу стану печінки, так як вона виконує важливу роль у формуванні захисних сил організму - виробляє інтерферони і антитіла. Для здоров'я печінки лікарі-дієтологи рекомендують продукти харчування, що містять калій, магній і йод, і попереджають про шкоду алкоголю, солодощів, жирної і копченої їжі.

Велике значення в підвищенні опірності організму до різних збудників має кишкова мікрофлора. У кишечнику знаходиться 70-80% клітин імунної системи, в дозріванні яких активну участь бере кишкові бактерії. Імунна система кишечника захищає кров від проникнення бактерій і усуває патогенні їх форми, що викликають різні захворювання. До препаратів для імунної системи можна віднести ефективні пробіотики, що містять лакто-і біфідобактерії.

В сучасних умовах високого темпу життя, високої мотивації досягнень і конкуренції в професійній сфері часто виникають ситуації з негативними емоціями. Короткі похмурі дні тільки підсилюють негативний психоемоційний фон, під час якого в крові підвищується вміст гормону кортизолу. Цей гормон називають «отрутою» для клітин імунної системи. Для збереження активності імунітету необхідно навчитися управляти стресом.

Таким чином, важливою умовою підтримки активності імунної системи людини в осінньо-зимовий період є здоровий спосіб життя, який передбачає правильне харчування, загартовування, активність, відпочинок і здоровий сон, відмова від шкідливих звичок. При цьому необхідно пам'ятати, що при заняттях фізичними вправами і спортом треба приймати антиоксиданти, так як тренування, особливо інтенсивні, викликають в організмі окислювальний стрес. До антиоксидантів відносяться бета-каротин, лікопін, вітаміни (А, Е, С) і мікроелементи (селен, цинк, мідь, марганець).

Багато хто з нас задаються питанням доцільності прийому в осінньо-зимово-весняний період вітамінно-мінеральних комплексів і БАДів. Фахівці вважають, що сучасна їжа не може забезпечити організм в повному обсязі необхідними біологічно активними речовинами, тому їх треба приймати. На відміну від ліків, біологічно активні добавки мають натуральну основу, в них немає синтетичних і хімічних сполук. Застосовуючи їх як добавки до їжі, можна заповнити дефіцит вітамінів і мікроелементів в організмі і поліпшити обмін речовин, що позитивно вплине на життєдіяльність організму в цілому.

У літературі є посилання на дослідження, в якому вивчався вплив застосування вітамінно-мінеральних комплексів і БАДів на тривалість життя. Найвища тривалість життя в Європі була виявлена ​​в скандинавських країнах, де існує високий рівень культури споживання вітамінно-мінеральних комплексів і БАДів. Застосовуючи БАДи важливо розуміти, що вони не є ліками на всі випадки життя і не замінюють медикаментозну терапію, призначену лікарем.


Джерела:

https://medconfer.com/node/11609

https://phc.org.ua/news/scho-naspravdi-zmicnyue-imunitet

https://life.pravda.com.ua/health/2017/10/18/226999/

https://www.the-village.ru/city/asking-question/248539-kak-podderzhat-immunitet-osenyu-i-zimoy

https://medongroup-orn.ru/company/articles/chto-takoe-immunitet-i-nuzhno-li-ego-podnimat-/