В останні роки інтерес вчених до оцінки ролі вітаміну D в підтримці здоров'я людини суттєво підвищився. Результати їх досліджень представлені в численних публікаціях. І якщо раніше вітаміну D відводилася, в основному, роль підтримки рівня кальцію в крові, то сьогодні його функції в організмі людини значно розширені. Доведеним вважається участь вітаміну в функціонуванні 3% генів людини, в профілактиці ожиріння і цукрового діабету, в зміцненні кістково-м'язової системи, в синтезі статевих гормонів і поліпшення репродуктивної функції, в підтримці імунітету, в профілактиці розвитку депресії і хвороби Паркінсона.

 

Фахівці сьогодні говорять про те, що, якщо рівень вітаміну в організмі достатній, то знижується ризик розвитку раку підшлункової залози, раку молочної залози, раку передміхурової залози, онкогематології і раку сечового міхура.

 

Дослідники з Медичної школи Бостонського університету прийшли до висновку, що при нормальному рівні вітаміну D у пацієнтів, хворих на коронавірус, фіксується  значно менше важких випадків і смертей. Вони навіть припустили, що вітамін необхідний для того, щоб уникнути такого важкого ускладнення хвороби, як цитокіновий шторм.

 

Джерела вітаміну D

 

В організмі людини вітамін D представлений в двох природних формах - це вітаміни D2 і D3.

 

Вітамін D2 забезпечує до 30% потреби організму і надходить, в основному, зі злакових рослин, вершкового масла, маргарину, молока, яєчних жовтків. На практиці молочні продукти часто містять незначну кількість вітаміну. Тому потреби організму компенсуються за рахунок вітаміну D3, який утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетових променів сонячного світла, а також надходить з риб'ячого жиру і печінки риб.

 

На синтез вітаміну D3 впливає дуже багато факторів. Наприклад, якщо у людини смаглява шкіра, якщо вона використовує сонцезахисні засоби, якщо є офісним працівником і носить закритий одяг, то з великою ймовірністю можна говорити про наявність у неї дефіциту вітаміну D.

 

Нестача вітаміну буде спостерігатися і у тих, хто за допомогою низькокалорійної дієти і обмеження вживання жирів стежить за своєю вагою. Недостатній рівень холестерину знизить можливість синтезу вітаміну навіть в сонячні дні.

 

Зменшує засвоєння цього вітаміну застосування деяких лікарських засобів, наприклад, проносних, протизаплідних і стероїдів.

 

Деякі фахівці вважають, що у жителів країн, які розташовані вище 37-ї паралелі, а Україна належить до таких країн, буде спостерігатися дефіцит вітаміну, особливо значний в осінньо-зимовий період. Найкращим часом для його синтезу є період з 10:00 до 15:00, тому людям, які ведуть активний спосіб життя в інший час доби, слід звернути увагу на рівень вітаміну в організмі.

 

У літературі можна зустріти думку вчених про те, що дефіцит вітаміну D зустрічається набагато частіше, ніж передбачалося раніше. Саме з ним пов'язують збільшення в останні роки хронічної втоми, захворювань серця, гіпертонії, діабету, раку, остеопорозу.

 

Дефіцит вітаміну D у чоловіків

 

Для чоловіків, особливо  тих, що ведуть активний спосіб життя, дуже важливо стежити за рівнем вітаміну D в організмі. По-перше, від цього залежить оптимальний стан опорно-рухової системи. По-друге, вітамін бере участь в синтезі тестостерону, що підтримує статеву активність чоловіка. По-третє, при його нестачі знижується якість сперми і порушується фертильність чоловічого організму.

 

Вважається доведеним, що нестача вітаміну призводить до виникнення почуття втоми, чоловічого безпліддя, захворювань передміхурової залози, втрати м'язової маси і ожиріння.

 

Дефіцит вітаміну D у жінок

 

Важко переоцінити значення вітаміну для жіночого організму. Крім підтримки в оптимальному стані кістково-м'язової і серцево-судинної систем, вітамін впливає на репродуктивну систему жінки і виконує естетичну функцію, сприяючи збереженню здоров'я і краси шкіри, волосся і нігтів.

 

Фахівцями визнано, що без достатнього рівня вітаміну в крові неможливо зачаття і народження здорового малюка, а позитивний результат процедури ЕКО стає більш імовірним при відсутності його дефіциту. Ведуться дослідження з оцінки ролі вітаміну D у профілактиці передеклампсії.

 

Нестача вітаміну часто виявляється при ендометріозі, синдромі полікістозних яєчників, лейоміомі матки.

 

Дефіцит вітаміну D у літніх людей

 

Вік після 65 років стає фактором ризику для розвитку дефіциту вітаміну D. Літні люди в силу різних причин не так часто виходять на вулицю, не отримують достатню кількість вітаміну з їжі.

 

Вікові зміни, що відбуваються в організмі, теж порушують синтез вітаміну D. Так, наприклад, шкіра в цьому віці стає тоншою, кількість рецепторів вітаміну зменшується, а вироблення вітаміну D3 знижується.

 

Хвороби печінки і нирок, які зазвичай бувають в цьому віці, ускладнюють синтез необхідної активної форми вітаміну - кальцитріолу. Дефіцит вітаміну призводить до зниження м'язової сили, у літніх людей змінюється хода, збільшується ймовірність падінь. Отримані переломи можуть призводити до дуже тяжких наслідків і до істотного погіршення якості життя.

 

В останні роки проводяться наукові дослідження про зв'язок дефіциту вітаміну з деменцією, хворобою Альцгеймера, з депресією у людей похилого віку.

 

Дефіцит вітаміну D у дітей

 

Головна небезпека при дефіциті вітаміну у дітей - це поява симптомів рахіту і проблем з нервовою системою. Найчастіше до цього схильні діти, народжені передчасно, так як основну частину вітамінів плід отримує після 30 тижня вагітності. Проблеми можуть виникнути і в тих випадках, коли майбутня мама страждала від сильного токсикозу і дисбактеріозу, дотримувалася дієти.

 

До ранніх симптомів дефіциту вітаміну D у дітей відносяться: підвищена збудливість, поганий сон, сильна пітливість уві сні і під час годування, свербіж шкіри, випадання волосся і поява залисин, труднощі при сидінні, повзанні або ходьбі. При сучасному рівні педіатрії розвиток хвороби не доходить до більш важких форм, а мами не пропускають такі сигнали, як поганий ріст, затримка розвитку і підвищена дратівливість.

 

Контролювати рівень вітаміну необхідно і у дітей з частими переломами, які страждають на хронічні захворювання чи отримують протисудомні препарати.

 

Чи потрібні БАДи для корекції дефіциту вітаміну D

 

Є три способи отримання вітаміну D. По-перше, вітамін може утворитися в шкірі під впливом ультрафіолетових променів сонячного світла, однак в більшості регіонів немає для цього оптимальних умов, особливо в осінньо-зимовий період.

 

По-друге, вітамін можна отримати з їжі, але більшість фахівців вважає, що дуже важко розрахувати необхідну дозу і визначити її вміст у продуктах при сучасних технологіях їх зберігання і теплової обробки.

 

По-третє, його можна отримати приймаючи біологічно активні добавки. В осінньо-зимовий період застосування БАДів вважається найефективнішим способом профілактики і корекції дефіциту вітаміну D. Існують різні форми препаратів. У дорослих разові дози вітаміну не викликають проблем. Передозування препарату може виникнути при тривалому прийомі високих доз. В такому випадку підвищується рівень кальцію в крові, що призводить до нудоти, блювоти, втрати апетиту, до відчуття постійної спраги, іноді до непритомності.

 

У зв'язку з цим не варто займатися самолікуванням. Для визначення дефіциту вітаміну в крові пройдіть обстеження і дотримуйтесь рекомендацій лікаря.

 

 

Інформація розміщена з ознайомчою метою та не призначена для самостійного визначення дефіциту вітаміну D в організмі.


Джерела:

 

https://gymbeam.ua/blog/vytamyn-d-y-vse-chto-o-nem-nuzno-znat/

https://www.clinvest.ru/jour/article/view/96?locale=ru_RU

https://www.rheumatology.kiev.ua/wp/wp-content/uploads/magazine/37/63.pdf

https://www.endocrincentr.ru/news/vitamin-d-zachem-nuzhen-organizmu

https://oberig.ua/ru/tips/vazhnost-vitamina-d-dlya-organizma-chelovek

https://lenta.ru/news/2020/11/26/vitamin/