Сучасні харчові добавки, або БАДи - це концентрати біологічно активних речовин, призначених для збагачення раціону харчування людини. Вони не є ліками, складаються з природних речовин, що містять натуральні компоненти. БАДи не токсичні, гіпоалергенні, легко засвоюються і беруть участь в обміні речовин. Вони, як і їжа, легко виводяться з організму.

 

Виробництво біологічно активних речовин часто здійснюють відомі фармацевтичні компанії, які мають свої науково-дослідні підрозділи. Препарати проходять експертизу і реєструються відповідно до чинного законодавства, яке постійно вдосконалюється. Для оцінки їх ефективності проводяться клінічні випробування в медичних установах.

 

На численних наукових конференціях провідні фахівці різних країн сходяться на думці, що сучасній людині необхідно приймати вітамінно-мінеральні комплекси і фітопрепарати. Цьому питанню присвячено багато наукової літератури.

У розвинених країнах прийняті спеціальні програми оздоровлення населення, а використання БАДів визнано ефективним методом їх реалізації. В Японії, наприклад, така програма була прийнята в 50 - 60-х роках минулого століття, коли в країні відзначалися зниження народжуваності і тривалості життя населення. У 1961 році середня тривалість життя чоловіків і жінок становила 54 і 56 років відповідно. Одним з пунктів програми було «оптимізація харчування населення з використанням продуктів моря і біологічно активних добавок». Сьогодні більше 90% японців застосовують БАДи, а тривалість життя в цій країні стала найвищою в світі.

 

У США в 1994 році був прийнятий закон про біологічно активні добавки, в якому вказувалося на необхідність наукових досліджень в цій області, а популяризація отриманих результатів була визнана одним із пріоритетних напрямків охорони здоров'я. В результаті США став найбільшим виробником біологічно активних добавок, а 80% американців їх приймають.

 

Велика робота була проведена і в Європейському Союзі, були прийняті загальні правові норми держав-членів по харчовим добавкам. Європа є другим найбільшим виробником БАДів, їх приймають 60% жителів.

 

В Україні ж зовсім інша ситуація. Тільки 3 - 5% населення доповнюють свій раціон біологічно активними добавками. За даними Українського Інституту харчування в українців відзначається дефіцит вітамінів С (у 70 - 100%), вітамінів групи В і фолієвої кислоти (у 40 - 80%), бета- каротину (у 40 - 60%), Е (у 21%). У більшості населення виявлено нестачу в організмі таких мікроелементів, як цинк, калій, йод і залізо. Це є ще одним свідченням того, що в сучасних умовах дуже важко забезпечити повноцінне і збалансоване харчування, а застосування БАДів і комплексів вітамінів стає необхідним і може стати ефективною формою профілактики хронічних захворювань.


Джерела:

https://www.business-gazeta.ru/article/145936

https://www.apteka.ua/article/15108

http://elib.hduht.edu.ua/bitstream/123456789/1121/1/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8.pdf

https://lenta.ua/my-to-chto-my-edim-o-badah-ih-zlonamerennom-shelmovanii-i-ne-tolko-6026/