Що таке спортивне харчування і для чого воно застосовується

 

Людина давно звикла використовувати в своєму житті результати наукових досліджень і розробок. Ми буденно використовуємо досягнення технічного прогресу у всіх сферах життя, а ось в харчуванні таких глобальних змін не спостерігається. Тільки нещодавно передові розробки вчених в різних галузях, прийшли в цю частину життя людини - у вигляді спортивного харчування.

 

Спортивне харчування - це ретельно підібрані за складом концентровані суміші основних харчових елементів, спеціально оброблені для найкращого засвоєння організмом людини. Це не «хімія» і не стероїди, воно виготовляється переважно з натуральних харчових компонентів.

 

Спортивне харчування відіграє ключову роль в оптимізації позитивного впливу фізичної активності, будь то бодібілдер, професійний спортсмен, або той, хто просто тренується для поліпшення свого психічного та фізичного здоров'я.

 

Як сьогодні неможливо уявити собі сучасне життя без, наприклад, автомобіля, так і неможливо уявити собі високі досягнення в спорті без вживання спортсменами спортивного харчування.

 

Ці чудові за своєю дією на організм людини замінники їжі допомагають:

- підготуватися до занять спортом, тренувань;

- провести тренування на високому рівні;

- швидко відновити втрати організму після інтенсивних тренувань;

- підтримати енергетичний баланс між тренуваннями - в повсякденному житті;

- управляти вагою;

- нарощувати м'язову масу;

- зміцнювати здоров'я, витривалість;

- підвищувати силу;

- бути красивим і зберігати молодість.

 

Головний принцип цього харчування - збалансованість і спрямованість на досягнення певної спортивної або іншої, мети. Необхідний склад підбирається з точки зору досягнення кінцевого результату і зручності в користуванні.

 

Правильне поєднання в спортивному харчуванні вуглеводів, білків, жирів, мінералів, вітамінів та інших необхідних елементів, є гарантією ефективного його використання організмом спортсмена, а значить, досягнення найкращих необхідних показників.

 

На відміну від звичайної їжі, на засвоєння якої може знадобитися кілька годин, спортивні добавки вимагають мінімальних витрат за часом і зусиль організму на перетравлення, при цьому маючи високу енергетичну цінність.

 

Залежно від поставленої мети,  вибирається тип спортивних добавок, наприклад, для зниження маси тіла беруть жироспалювачі, які прискорюють утилізацію жирів в організмі, а для підвищення м'язової маси використовують такі види харчування як гейнери, протеїни, амінокислоти, тестостеронові бустери, ін.

 

У спортивному харчуванні існує також багато комплексних продуктів, які здатні відновлювати сили, енергію, покращувати загальний обмін речовин і інші функції організму.

 

Правильне вживання спортивного харчування безпечно для здоров'я і не викликає звикання і залежності. Іноді можна почути думку, що спортивне харчування шкідливе, але, на жаль, як правило, так говорять люди, які ніколи не вживали спортивне харчування та не мають об'єктивної інформації про нього. Однак, необхідно також врахувати, що іноді на ринку трапляються «нечисті на руку» виробники, тому рекомендується купувати харчування в надійних магазинах, які торгують товарами перевірених виробників.

 

 

Функції та види спортивного харчування

 

1. Додаткове джерело білка або вуглеводів

 

Оптимальний вміст білка в організмі людини - до 20%. Для підтримки цієї кількості білка необхідно вжити великий об'єм твердої їжі, харчуватися не менше 6-ти разів на день, що не завжди можливо - саме тоді має сенс замінити прийоми їжі спортивним харчуванням: протеїнами і гейнерами, що містять достатню кількість білків і вуглеводів.

Гейнер також буде дуже корисний при потребі в наборі м'язової маси.

Амінокислоти - «цеглинки», з яких «побудовані» білки - використовуються до, під час і після тренувань. Після потрапляння в організм, вони негайно засвоюються ним, і забезпечують м'язи матеріалом для відновлення та енергією.

 

2. Підвищення м'язової маси і сили

 

Крім гейнерів для вирішення завдання підвищення маси тіла та силових показників використовується креатин. Він сприяє підвищенню глікогену в м'язах, який містить в собі воду (1 г глікогену містить 4 г води), таким чином, чим більше глікогену в м'язах, тим більше вони будуть у розмірах. Також креатин може збільшити силу на кілька кілограм, або повторень.

Вживати креатин рекомендується разом з простими вуглеводами (наприклад, виноградним соком або іншими солодкими напоями).

 

3. Збільшення витривалості, сили і мобілізація організму

 

При наявності ознак втоми, занепаду сил і енергії, відсутності бажання займатися спортом або зниженні концентрації, рекомендується вживати передтренувальні комплекси.

Це - нейромодулятори, які стимулюють мозкову діяльність. До їх складу входять: кофеїн, аргінін, вітаміни групи В та інші компоненти. Вони надають заряд бадьорості, енергії і відчуття надзвичайної наповненості м'язів. Такі комплекси слід обережно вживати людям, що мають проблеми з серцево-судинною системою.

 

4. Додаткове джерело вітамінів і мінералів

 

При зайнятті спортом потреба людини у вітамінах та мінералах зростає в кілька разів. Її задовольнити за допомогою вживання в їжу звичайних продуктів часто буває важко. На допомогу приходять харчові добавки у вигляді вітамінів, мінералів і вітамінних комплексів.

 

5. Зниження ваги

 

Щоб знизити вагу необхідно використовувати енергії більше, ніж її споживати. Тобто, кількість калорій, що поступають в організм з їжею, має бути на кілька сотень меншою за ту, яка витрачається під час фізичних і психічних навантажень.

 

Допоможуть дотримати цей баланс жироспалювачі. Їх головними функціями є:

- поліпшення обміну речовин

- гальмування зростання жирової тканини

- зниження апетиту

- виведення з організму зайвої рідини.

 

Слід вживати жироспалювачі в комплексі з дотриманням правильно збалансованої дієти.

 

На закінчення, слід ще раз зауважити, що вживання якісного спортивного харчування виробництва перевірених марок, дійсно допомагає досягти поставлених цілей: добитися підвищених результатів в спорті, поліпшити здоров'я, зовнішній вигляд, довше зберігати красу, молодість та працездатність.


Джерела:

 

https://www.nutritionist-resource.org.uk/articles/sports-nutrition.html#theimportanceofsportsnutrition

 

Еллен Колеман. «Харчування для витривалості» = «Eating for Endurance». - Мурманськ: «Тулома», 2005. - 192 с. - 3 000 прим. - ISBN 978-5-9614-5763-6.

 

Рене Макгрегор. «Спортивне харчування: Що є до, під час і після тренувань» = «Training Food. Get The Fuel You Need To Achieve Yout Goals - Before, During And After Exercise ». - М .: Паблішер, 2016. - 304 с. - 2 000 прим. - ISBN 978-5-9614-5763-6.

 

Джеррі Бреннон. «Суперхарчування: наука допомагає качати масу» (рус.) // Flex: журнал / глав. ред. І. Лозинський. - ТОВ «ТОРЕС», 1998. - № 1 (лютий, vol. 2). - С. 82-84.