Відомий сьогодні всім вітамін С є дуже важливою речовиною, яка бере участь в регулюванні багатьох біохімічних процесів в організмі людини.

 

Про користь аскорбінової кислоти вчені сперечалися досить довго. Лауреат Нобелівської премії Лайнус Полінг майже 30 років присвятив вивченню та доведенню корисних властивостей вітаміну. У 1990 році Національний інститут раку США провів першу наукову конференцію про роль вітаміну в обмінних процесах. На конференції обговорили такі питання, як здатність вітаміну попереджати виникнення і зростання пухлин, його роль в збільшенні тривалості життя, значення вітаміну в підвищенні ефективності методів лікування раку.

 

У наступні роки було проведено багато наукових досліджень, за результатами яких список позитивного впливу вітаміну на організм людини тільки розширювався.

 

Функції вітаміну С

 

 

Поліпшення синтезу колагену. Аскорбінова кислота бере участь в утворенні колагену, який зміцнює стінки судин і кістки, зв'язки і сухожилля. Позитивно впливаючи на загальний стан шкіри, вітамін покращує загоєння ран і запобігає запальним процесам шкіри. Деякі дослідники прийшли до висновку, що регулярне вживання підвищених доз вітаміну сприяє зменшенню сухості шкіри, утворення зморшок і уповільнення старіння. Ця властивість вітаміну широко використовується в косметичних засобах.

 

Участь в реакціях обміну речовин. Прийом вітаміну C покращує чисельні метаболічні процеси в організмі. Так, наприклад, препарати заліза рекомендують приймати разом з вітаміном С, в такому випадку мікроелемент засвоюється краще. Краще з аскорбіновою кислотою засвоюється і кальцій, який потрібен для зміцнення зубної емалі і кісток. Біологічно активні добавки для профілактики остеопорозу обов'язково включають ці дві речовини. Фахівці відзначають, що вітамін сприяє виведенню токсичних для організму міді, свинцю і ртуті.

 

Дослідники з Аризони виявили здатність вітаміну розщеплювати жири, тобто брати енергію під час фізичних навантажень з жиру. Це сприяє «спалюванню» зайвої ваги і може бути використано при схудненні.

 

Антиоксидантна дія. Аскорбінова кислота є антиоксидантом і захищає здорові клітини організму від дії вільних радикалів. Вільні радикали утворюються в процесі життєдіяльності організму, їх кількість значно збільшується при психо-емоційних і фізичних навантаженнях. Посилення антиоксидантного захисту організму є профілактикою багатьох захворювань, в тому числі й онкологічних.

 

Протизапальна дія. Метод Полінга при лікуванні застуди та грипу багато хто використовує. Вчений говорив про те, що прийом терапевтичних доз вітаміну знижує схильність до інфекції. Великі дози аскорбінової кислоти, прийняті при перших симптомах захворювання, зупиняють захворювання, а прийняті з запізненням, полегшують його перебіг. Не критикуючи підхід в цілому і рекомендуючи використання вітаміну, вчені протягом тридцяти років сперечаються лише про верхні безпечні межі доз вітаміну.

 

Проводилися дослідження з використання високих доз аскорбінової кислоти при лікуванні коронавирусной інфекції. Однозначного висновку фахівців немає. Разом з тим не заперечується позитивний вплив вітаміну на зміцнення імунної системи в цілому і на вироблення антитіл.

 

Зміцнення імунної системи. Доведеним є те, що аскорбінова кислота необхідна для синтезу інтерферону і стимуляції утворення лейкоцитів. Вітамін С покращує імунні відповіді в тому числі і за рахунок підтримки рівня вітаміну Е в тканинах і крові. А поєднання вітамінів С і А з цинком стимулює утворення в організмі антитіл. З огляду на антиоксидантні властивості аскорбінової кислоти, можна сказати, що вітамін С є необхідним для підвищення імунітету.

 

Профілактика інсультів. Сьогодні є дані, що аскорбінова кислота уповільнює розвиток атеросклерозу і знижує ризик настання інсульту. У літературі можна зустріти результати досліджень, які свідчать про те, що у людей з високими показниками кислоти в крові, інсульти діагностуються майже на 40% рідше, ніж у людей з низькими показниками вітаміну С.

 

Важлива роль аскорбінової кислоти в підтримці антиоксидантного захисту організму робить вітамін цінних препаратом в лікуванні і профілактиці багатьох захворювань.

 

 

Дефіцит вітаміну С

 

 

Нестача вітаміну С в організмі відразу відбивається на стані шкіри і волосся. Шкіра стає сухою і може лущитися, особливо часто це буває взимку, волосся стає сухим, січеться і втрачає блиск.

 

Зниження рівня аскорбінової кислоти призводить до ламкості судин, а це проявляється в легкості появи синців, кровоточивості ясен, кровотечах з носа.

 

Дефіцит вітаміну спричиняє  зниження імунітету і часті застуди, біль в суглобах. Згодом проблеми зі здоров'ям посилюються і можуть розвинутися гіпертонія, хвороби жовчного міхура, атеросклероз.

 

Значна і тривала відсутність аскорбінової кислоти викликає розвиток цинги. При цьому захворюванні відзначається випадання волосся і зубів, кровотечі, набряклість суглобів, зниження загального тонусу. Захворювання виявлялося в минулому і навряд чи можливе при сучасному розвитку знань і медицини.

 

Джерела вітаміну С

 

 

Джерелом аскорбінової кислоти для людини є, в основному, рослинна їжа. Багатими на вітамін є шипшина і болгарський перець, ягоди смородини і обліпихи, петрушка і кріп, капуста, картопля, помідори, яблука, ананаси і цитрусові.

 

Дефіцит вітаміну пов'язаний з тим, що він дуже швидко руйнується. Наводяться такі дані, що при термічній переробці він руйнується за кілька хвилин. Зберігання овочів і фруктів теж призводить до зниження вмісту в них вітаміну. Наприклад, якщо вони знаходяться в сховищі 4-5 місяців, навіть при дотриманні всіх умов, руйнується близько 70% аскорбінової кислоти.

 

Руйнуванню вітаміну сприятиме посуд і прилади, зроблені з металу. Тому розрахувати потрібну кількість фруктів і овочів для забезпечення добової дози вітаміну досить складно.

 

Фахівці вважають, що норма вітаміну для дорослої людини становить 90 мг на добу. Хоча існує думка, що при сучасному збільшенні темпу життя вона повинна бути збільшена. Більше вітаміну потрібно тим, хто палить, вагітним і матерям, що годують немовлят, людям, які ведуть активний спосіб життя і займаються спортом, працюють на виробництві зі шкідливими умовами праці. Збільшувати споживання вітаміну треба особам, проживаючим в країнах з холодним кліматом. Проведені дослідження показали, що потреба в вітаміні взагалі індивідуальна.

 

Аскорбінова кислота не накопичується в організмі і легко виводиться. Отримати передозування вітаміну малоймовірно. Разом з тим фахівці рекомендують не перевищувати максимально безпечну дозу, яка дорівнює 2000 мг в день. Надлишок вітаміну може призвести до діареї і алергічної реакції.

 

З огляду на вищесказане, доцільним буде доповнювати свій раціон харчовими добавками, що містять вітамін С, особливо в зимово-весняний період. БАДи та вітамінні комплекси провідних виробників добре і правильно збалансовані по компонентам, дотримування добового дозування не викликає побічних ефектів,  вони зручні в застосуванні.

 

Вітамін не синтезується і не накопичується в організмі людини, а тому повинен регулярно надходити в нього із зовні.

 

Інформація розміщена з ознайомчою метою.


Джерела:

 

https://cyberleninka.ru/article/n/vitamin-s-klassicheskie-predstavleniya-i-novye-fakty-o-mehanizmah-biologicheskogo-deystviya

 

http://www.chem.msu.su/rus/journals/chemlife/2001/vitc.html

 

https://pharma.net.ua/publications/articles/24291-prostudy-covid-19-i-vitamin-s-nauchnye-fakty-i-ekstremalnye-dozy

 

http://cgon.rospotrebnadzor.ru/content/62/1914/