З давніх часів медики вважали печінку «джерелом життя». Сьогодні фахівці знають про понад 500 функцій, які в організмі людини виконує печінка. Вона бере участь в синтезі холестерину, гормонів і жовчних кислот, є природним депо крові, бере участь в роботі імунної системи, відповідає за обмін речовин. Однією з найважливіших її функцій вважається очищення крові. Щогодини через печінку проходить до 100 літрів крові, з якої має бути «видалено» все, що є шкідливим для людини.

 

Через впровадження в усі сфери життя людини продукції хімічної та фармацевтичної промисловості, погіршення екології, нераціональне харчування навантаження на печінку, особливо на її функцію виділення, значно збільшилося. Останні 20 років ураження печінки займають 4 місце серед важких захворювань, випередивши туберкульоз та ішемічну хворобу серця.

 

Фактори, що справляють негативний вплив на печінку

Вживання алкоголю. Про шкідливий вплив алкоголю на організм в цілому, і на печінку зокрема, написано багато. Однак більшість людей продовжують недооцінювати ступінь цього впливу, розмірковуючи про якість продукту та кількості випитого. Але справа в тому, що алкоголь навіть найвищої якості активізує вироблення в печінці колагену, що призводить до заміни «дієздатної» тканини печінки на «непотрібну» сполучну. Це істотно погіршує видільну функцію печінки і виведення токсичних речовин з організму.

 

Ризик ураження печінки збільшується при прийомі вже 40 г чистого етанолу в день, для жінок цей показник дорівнює 20 г. В медицині існує такий критерій, як «стандартна доза», що характеризує різні напої за вмістом в них чистого етилового спирту. За рекомендаціями ВООЗ «стандартна доза» дорівнює 10 г чистого спирту. Така його кількість міститься в 106 мл сухого вина (12%), 244 мл пива (5,2%), 32 мл міцного алкоголю (40%). Фахівці рекомендують, щоб уникнути проблем зі здоров'ям, не перевищувати розраховані ними норми споживання. Для здорових чоловіків до 65 років норма дорівнює 3 стандартним дозам в день або 14 - за тиждень. При цьому 2 дні на тиждень повинні бути безалкогольними. Для здорових жінок - 2 стандартні дози в день або 7 - на тиждень.

 

Підвищує токсичний вплив алкоголю на печінку поєднання його з рясною жирною і копченою їжею, з гострими соусами, з лікарськими препаратами, з курінням.

 

Прийом лікарських препаратів. Токсична дія медикаментів на печінку є сьогодні дуже поширеною. Фахівці говорять про те, що в світі від побічних ефектів прийому ліків постійно страждає до 1 млн осіб. Це відбувається, по-перше, тому, що в ряді країн препарати відпускаються в аптеках без рецепта і люди часто займаються самолікуванням. Вони вибирають собі медикаменти за порадою знайомих або орієнтуючись на рекламу, не враховуючи побічних ефектів препаратів.

 

По-друге, більшість ліків є жиророзчинними, тому в їх виведенні з організму бере участь печінка. У ній препарати перетворюються в водорозчинні форми і виводяться з організму з жовчу і сечею.

 

По-третє, ймовірність медикаментозного ураження печінки збільшується у тих, хто страждає декількома хронічними захворюваннями і змушений приймати тривалий час більше 3 - 4 препаратів одночасно.

 

По-четверте, токсична дія препаратів на печінку посилюється при їх одночасному прийомі з алкоголем.

 

Медики застерігають від безконтрольного вживання аспірину, ібупрофену, парацетамолу, оральних контрацептивів, препаратів проти грибка, анаболічних стероїдів. Високий ступінь токсичності мають антибіотики, препарати для лікування серцево-судинних захворювань, транквілізатори, протипухлинні й гормональні засоби.

 

Використання засобів побутової хімії. Обговорюючи питання шкідливого впливу побутової хімії на організм людини, найчастіше акцентують увагу на ураженні легень, слизової носа, шкіри, волосся і нігтів. Разом з тим, незалежно від того, яким шляхом потрапляють токсичні речовини в організм людини, «переробку» проходять вони в печінці і тільки після цього виводяться із організму.

 

Пральні порошки, ароматизовані ополіскувачі для білизни, освіжувачі повітря, засоби проти цвілі, засоби для очищення сантехніки, вікон, меблів і килимів містять в своєму складі хлор, луги, фосфати, поверхнево-активні речовини та хімічні інгредієнти для створення запахів. Всі ці речовини токсичні.

 

У Норвегії в Бергенському університеті провели дослідження, в якому взяли участь люди, які кілька разів на тиждень прибирали квартири. Дослідники прийшли до дуже несподіваних висновків. Виявилося, що старанні господині на 40% частіше страждають від бронхіальної астми, а регулярне прибирання було прирівняне до викурювання пачки сигарет в день.

 

Погана екологія. В останні роки вчені все частіше звертають увагу громадськості на вплив забрудненого повітря на захворювання печінки. У дослідженні, проведеному під керівництвом Кечжона Чжана (Wayne State University), було доведено, що вдихання повітря з твердими частинками РМ2.5 викликає фіброз печінки, який характеризується відкладенням білка колагену. Таке повітря являє собою суміш вихлопних газів бензинових і дизельних двигунів, пилу від зносу дорожніх покриттів, шин і гальм. Повітря є характерним для великих міст і його шкідливий вплив посилюється в жарку погоду.

 

Різке зниження ваги. З приходом весни багато хто починає худнути, маючи намір швидко скинути вагу, «сідають» на низькокалорійні дієти. Якщо при цьому відсутня достатня фізична активність, то жири доводиться спалювати печінці. Це велике навантаження, в результаті якого частина жиру відкладається в печінці і призводить до жирового гепатозу. При повторенні таких дієт може сформуватися холецистит і запалення жовчовивідних шляхів.

 

Профілактика захворювань печінки

 

На відміну від інших органів, печінка має унікальну здатність до самовідновлення, фахівці використовують цю її властивість при профілактиці і лікуванні токсичних уражень печінки.

 

Метою профілактичних заходів є попередження інтоксикації і пошкодження печінки. Але оскільки в багатьох випадках домогтися цього практично неможливо, вчені зосередили свої зусилля на розробці препаратів, що сприяють відновленню печінки. Найбільш ефективними серед них вважаються сучасні гепатопротектори. Це лікарські засоби, які відновлюють нормальну роботу клітин печінки, знімають запалення, підсилюють видільну функцію і пригнічують розростання сполучної тканини.

 

Схвальні відгуки фахівців отримали препарати на основі таких амінокислот, як аргінін і бетаїн. Добре збалансованим засобом за складом і кількісним співвідношенням цих компонентів є БЕТАРГІН. Препарат сприяє активізації ферментів детоксикації, відновленню пошкоджених клітин печінки, зниженню рівня холестерину, поліпшенню енергопостачання серцевого м'яза, усуненню астенічного синдрому при одужанні. Клінічні випробування показали ефективність препарату при профілактиці і лікуванні токсичних уражень печінки.

 

Найбільш вивченими засобами рослинного походження, які застосовуються при ураженнях печінки, захворюваннях жовчного міхура і отруєннях, є препарати на основі розторопші плямистої. Численними клінічними дослідженнями доведено їхню ефективність при гепатитах, цирозі, алкогольному, медикаментозному і токсичному ураженню печінки.

 

Властива гепатопротекторна функція і екстракту артишоку. Він є ефективним жовчогінним препаратом, що підвищує тонус і функцію виділення жовчного міхура, сильним антиоксидантом, антимікробним засобом проти патогенних бактерій і грибкової флори.

 

Сприяють підвищенню активності ферментів, що беруть участь у видільній функції печінки, такі мікроелементи, як кальцій, мідь, залізо, цинк, магній. Необхідні також вітаміни С, Е і групи В.

 

Не займайтеся самолікуванням.

Перед прийомом препаратів проконсультуйтеся з лікарем.

 

 

Інформація розміщена з ознайомчою метою.


Джерела:

 

https://oncohepatology.ru/news/198-kak-zagryaznenie-vozduha-vyzyvaet-bolezni-pecheni/

 

https://www.umj.com.ua/article/117254/zashhita-pecheni-profilaktika-i-lechenie-dostupnye-kazhdomu

 

https://cyberleninka.ru/article/n/hofitol-standartizirovannyy-ekstrakt-artishoka-biohimicheskiy-sostav-i-farmakologicheskie-effekty/viewer

 

https://cyberleninka.ru/article/n/toksicheskie-porazheniya-pecheni-puti-farmakologicheskoy-korrektsii/viewer

 

https://urgent.com.ua/ru-issue-article-373

 

http://health-ua.com/article/16188-medikamentoznye-toksicheskie-porazheniya-pecheniputi-farmakologicheskoj-kor

 

http://www.mif-ua.com/archive/article/43227