Риб'ячий жир - це харчова добавка, яка містить велику кількість поліненасичених жирних кислот, особливо цінні з яких омега-3 і омега-6, вітаміни А, D і Е (незначна кількість), мікроелементи магній, кальцій, фосфор і йод.

 

На цілющий властивості риб'ячого жиру звернули увагу дуже давно. У XIX столітті фармацевт Петер Меллер пояснив здоров'я жителів Норвегії вживанням масла печінки тріски і налагодив виробництво і продаж риб'ячого жиру. З тих пір було проведено багато досліджень з оцінки впливу риб'ячого жиру на здоров'я людини. Були періоди, коли риб'ячий жир визнавався панацеєю від усіх хвороб, а були часи критики його корисних властивостей.

 

Сьогодні позитивний вплив цієї харчової добавки на організм людини ніхто не заперечує. Підтвердженням цього є численні дослідження, що проводяться в різних країнах. Фахівці дійшли висновку, що регулярне вживання риб'ячого жиру може істотно поліпшити здоров'я людини.

Риб'ячий жир і здоров'я

 

Серцево-судинна система. Харчова добавка дуже корисна всім, хто стежить за здоров'ям серця і судин. Загальновизнаним є вплив риб'ячого жиру на зниження рівня холестерину в крові і зниження згортання крові. Це, в свою чергу, зменшує навантаження на серцево-судинну систему і попереджає розвиток атеросклерозу.

 

Дослідники з Каліфорнійського і Афінського університетів, вивчаючи використання риб'ячого жиру при ішемічній хворобі серця, прийшли до висновку, що прийом харчової добавки значно знижує частоту серцевих нападів.

 

Нервова система. Риб'ячий жир має велике значення для функціонування нервової системи протягом усього життя людини.

 

Він вважається засобом, що допомагає при гіпертонії.  Впливаючи на звуження кровоносних судин, риб'ячий жир сприяє також зниженню кров'яного тиску, і рекомендується з цією метою дорослим. Є дані, що харчова добавка може захистити головний мозок від дії токсинів.

 

Дослідниками було встановлено також, що харчова добавка стимулює ділянки мозку, що відповідають за пам'ять, навчання і прийом їжі. Медики університету Піттсбурга за результатами свого дослідження зробили доповідь про те, що прийом риб'ячого жиру зменшує ймовірність розвитку деменціі.

 

Брак кислоти омега-3 і дисбаланс між омега-3 і омега-6 можуть призвести до розладів поведінки, особливо в дитячому віці. Такі розлади, як дефіцит уваги, гіперактивність, дислексія (порушення письма і читання), диспраксія (порушення вчинення цілеспрямованих дій), аутизм дослідники часто пов'язують саме з браком омега-3.

 

Протизапальний ефект. Риб'ячий жир буде корисний всім, у кого виявлені запальні процеси. Він бере участь у виробленні речовин (простагландинів), що мають протизапальні властивості і знижують запалення незалежно від його причини.

 

Дослідниками з Великобританії, Німеччини та США було доведено, що прийом риб'ячого жиру майже в два рази знижує рівень захворювань верхніх дихальних шляхів в зимовий і ранній весняних періоди, особливо у дітей.

 

Цукровий діабет. Багато уваги приділяється питанню використання риб'ячого жиру при лікуванні цукрового діабету і для контролю рівня глюкози в крові. Дані різних досліджень суперечливі і єдиної думки з цього питання немає. Разом з тим визнається значення харчової добавки в профілактиці таких ускладнень цукрового діабету, як серцево-судинні захворювання і полінейропатія.

 

Зір. Риб'ячий жир необхідний для підтримки зору, тому що докозагексаєнова кислота, яка входить до його складу, знаходиться в сітківці очей. Кислота не синтезується в організмі і надходить в нього ззовні. Разом з вітаміном А, що міститься в риб'ячому жирі, вона покращує адаптацію зору людини в нічний час. Прийом харчової добавки також попереджає розвиток вікової дегенерації сітківки.

 

Шкіра, волосся, нігті. Дерматологи та лікарі косметологи рекомендують своїм пацієнтам приймати риб'ячий жир. Його компоненти, включаючи вітаміни і мікроелементи, благотворно впливають на стан шкіри, волосся і нігтів.

 

Риб'ячий жир сприяє зменшенню запальних процесів шкіри (вугрової висипки), попереджає її почервоніння, лущення і подразнення, особливо в зимовий період.

Компоненти риб'ячого жиру часто вводяться виробниками до складу антивікових косметичних засобів.

 

Прийом харчової добавки позитивно впливає на зовнішній вигляд волосся і нігтів, прискорюючи їх ріст, робить їх більш здоровими і міцними.

 

Вагітність. Всесвітня організація охорони здоров'я ініціювала проведення досліджень впливу прийому риб'ячого жиру на протікання вагітності. У передпологовий період дуже часто спостерігається дефіцит омега-3 кислот, так як їх запаси витрачаються в материнському організмі на формування і розвиток плоду. Перед фахівцями було поставлено завдання оцінки ролі риб'ячого жиру в зниженні ризику передеклампсії, в профілактиці передчасних пологів, в попередженні народження дітей з низькою масою тіла.

 

Дослідники не отримали достатньо переконливих результатів, разом з тим були зроблені висновки про те, що прийом риб'ячого жиру може попереджати передчасні пологи і продовжити внутрішньоутробний розвиток плода.

 

У науковій літературі є дані про те, що діти, які під час вагітності матерів отримували омега-3 кислоти, у віці 4 - 6 місяців значно випереджали своїх однолітків в зоровій та ментальній активності.

 

Заняття спортом. Риб'ячий жир є дуже потрібною харчовою добавкою для людей, що займаються спортом на любительському або професійному рівні. Він сприяє:

 

- зміцненню кістково-м'язової системи спортсмена;

- зменшенню запалення м'язів і суглобів, зниженню больового синдрому;

- збільшенню витривалості під час тренувань;

- зниженню вироблення гормону кортизолу, що руйнує м'язові волокна;

- спалюванню жиру і зменшенню ваги;

- нарощуванню м'язової маси;

- поліпшенню виведення продуктів розпаду, які утворюються в результаті інтенсивного тренування.

 

При цьому вважається, що половину жирів, які споживає спортсмен, має становити риб'ячий жир.

 

Риб'ячий жир - це біологічно активна добавка, яка допомагає відновленню і зміцненню здоров'я, правильному фізичному

 і психологічному розвитку дитини.

 

Джерела риб'ячого жиру

 

Поліненасичені жирні кислоти омега-3 і омега-6 не синтезуються в організмі людини. Тому основним джерелом їх надходження є  вживання риб'ячого жиру, який отримують з печінки тріскових риб, і включення в свій раціон морської риби, багатої на омега-3 (оселедець, скумбрія, лосось).

 

Збалансувавши дієту, всі необхідні речовини можна отримувати з їжі. Якщо з якої-небудь причини цього не вдається досягти, то краще вживати біологічно активні добавки.

 

Риб'ячий жир випускається в розливний і капсульованій формах. Желатинові капсули зручні у використанні, захищають від окислення і продовжують термін придатності жиру. Колір риб'ячого жиру буває від бурштинового до світло-жовтого, чим більше очищений продукт, тим він світліше. В останні роки з'явилися біологічно активні добавки на основі крилевого жиру.

 

Незважаючи на те, що риб'ячий жир є необхідною харчовою добавкою, існують протипоказання до його застосування. Так, не рекомендують його вживати людям при гострих шлунково-кишкових захворюваннях і геморагічному синдромі, при індивідуальній непереносимості препарату, при сечокам'яній хворобі і активній формі туберкульозу, при гіпервітамінозі А і D.

 

За результатами обстеження лікар може оптимально підібрати необхідний препарат, тому що передозування жирних кислот

так само небажане, як і їх брак.

 

 

Інформація розміщена з ознайомчою метою.


Джерела:

 

https://cyberleninka.ru/article/n/sovremennyy-vzglyad-na-rybiy-zhir/viewer

 

https://naked-science.ru/article/psy/uchenye-rybiy-zhir-pomogaet-snizit

 

https://www.who.int/elena/titles/bbc/fish_oil_pregnancy/ru/

 

https://rusfishjournal.ru/publications/fat-fat-strife/

 

https://neuronews.com.ua/ru/archive/2015/10%2874%29/article-1617/primenenie-polinenasyshchennyh-zhirnyh-kislot-omega-pri-narusheniyah-vnimaniya#gsc.tab=0